Referatas. Patarimai rašantiems
Referatas pats savaime nėra laikomas sudėtingu rašto darbu, tačiau jis, lyginant su savo verte, yra labai imlus laikui. Daugelis studentų nesupranta referatų rašymo prasmės, tačiau referatas turi aiškų tikslą: praplėsti studento žinias jau esančiomis žiniomis. Referatas neskatina mąstyti, spręsti problemas, ieškoti jų sprendimo alternatyvų, todėl referatui išvados - nėra esminė dalis. Netgi nebūtina. Tačiau kaip priemonė greitai suteikti daug plačių žinių - ji tinkama.
Koks referatas yra geras?
Visų pirma geras referatas turi turėti struktūrą, būti nuoseklus ir logiškas. Pastarieji du kriterijai priklauso nuo autoriaus supratimo, o pirmąjį panagrinėsime plačiau.
Referato struktūra
1. Titulinis lapas
Titulinis lapas rengiamas pagal kiekvienos mokymo įstaigos reikalavimus. Vieningo šablono jam nėra. Tituliniame lape privalomai išvardijami:
- mokymo įstaigos pavadinimas;
- temos pavadinimas;
- žodis referatas;
- darbo autorius;
- darbo vadovas;
- miestas ir metai;
2. Turinys
Turinys - tai viso darbo ašis, todėl jam turite skirti daugiausia dėmesio. Tai - savotiškas darbo planas. Jei darbą suplanuosite gerai, jį nesunkiai ir parašysite. Kadangi referatas yra nedidelės apimties darbas, lyginant su magistro ir bakalauro darbais, priimta, jog jis neturėtų būti platus. Mūsų patirtis rodo, kad dėstytojai labiausiai vertina turinį, kuriame yra:
- 2-3 pagrindinės temos
- 2-3 potemės kiekvienai pagrindinei temai
- į turinį nėra sudėta smulkesnių už potemį dalių
- Yra kitos turiniui būdingos dalys (įvadas, išvados, literatūros sąrašas ir pan.)
3. Įvadas
Įvadas - tai referato dalis, kuriame turite įvardyti, apibūdinti, aprašyti darbo problemą, darbo tikslą. Kitaip nei kursiniame darbe, referato įvade nėra būtina pagrįsti temos pasirinkimo, užtenka tiesiog ją įvardyti, kadangi referatas yra aprašomasis darbas, o kursinis - jau tiriamasis. Tikslas turi būti vienas, paprastai jis įvardijamas vienu sakiniu.
4. Pagrindinė dalis
Šioje dalyje turite dėstyti informaciją tokiu būdu, kad pasiektumėte suformuluoto darbo tikslo. Dėstymas turi būti aiškus, logiškas, nedviprasmiškas. Visi teiginiai turi būti grindžiami citatomis, statistiniais duomenimis ir pan. Kitu atveju gali kilti įtarimų, kad referatas nepagrįstas ar plagijuotas. Dėstymas tui sietis su referato tikslu ir jį atskleisti, kitaip pats darbas netenka prasmės. Referato dėstomoji dalis paprastai formuluojama ją skaidant į 2-3 struktūrines dalis, kurios kiekviena savo ruožtu skaidomos į smulkesnes 2-3 dalis. Referatą galima skaidyti ir smulkiau, tačiau smulkesnių skirsnių nepatartina dėti į turinį. Pagrindinė dalis turėtų sudaryti 15-20 puslapių.
5. Išvados
Išvadose turite apibendrinti darbą. Paprastai referatui užtenka vieno-kelių sakinių išvadų, kuriose yra įvertinama ar išsikeltas referato tikslas yra pasiektas.
6. Literatūra
Pateikiamas literatūros sąrašas. Įvairūs reikalavimai gali nustatyti skirtingą privalomos literatūros kiekį, tačiau referatui užtenka 5-10 literatūros šaltinių.
7. Priedai
Tai galimas, tačiau nebūtinas referato atributas. Į priedus keliami didesni paveikslėliai ar didelės lentelės, kita pagalbinė medžiaga, kurios paskirtis - plačiau ir išsamiau paaiškinti referato teiginius.